Committees

Committees are formed by the 2020 Board of Directors to help administer the affairs of the Residents’ Association.  The chair of a committee is chosen by the president and the members of the committee are chosen by the president and the chair at the beginning of the president’s term of office.

2020 BPERA COMMITTEE LIST 1/23/2020 ** NEW **
(includes Bazaar Committee information)
2017 COMMITTEE DESCRIPTIONS 6/5/2017

Form for Reporting Volunteer Hours is found on the Residents Only Page

CORE Committees

* Indicates governed under the by-laws
* Administrative Liaison Committee – Hank Weed, Chair

Appreciation Awards  – Carol Shellenberger, Co-Chair, Judy Stauffer, Co-Chair
2017 Appreciation Awards Information

* Audit – Frank Hofstaedter, Bob Taylor, Co-Chairs (2019) Committee selected by the President every December

Bazaar – Tom Brennan, Alan Lusch, Co-Chairs
The list of Bazaar Sub Committee Chairs is within the Committee List above.

Building & Safety – Fred Wynne, Chair; Rick Izard, Safety Liaison and Co-Chair
Access Card Use Demo
Emergency Call Button Demo

Charitable Giving (Donations) – Maureen Berger, Chair; Larry O’Malley, Co-Chair

Culinary – Paul Antal, Chair; Pat Carroll, Co-Chair

* Executive – Hank Weed, President

Landscape – Dick Luoma, Chair; Bob Sammis, Co-Chair

* Medical Liaison – Dick Godshall, Chair
Extensive medical information can be found under the Medical Info tab.

* Nominating  for 2019 – To be selected by the President
Committee selected by the President every September Academic and Service

Academic and Service Awards -Ginny Tinner, Chair

ANCILLARY Committees

Audio Visual Library – Connie Kowalski, Chair
Audio Books by Title DVDs by Title Nov 21, 2014

Audio Visual Technical – Ken Green, Chair

Bulletin Boards – Robert Burns, Chair

Entertainment – Brian Daly, Chair; Bob Berger, Co-Chair

Fire Wardens – Fred Wynne, Fire Marshal

Intergenerational Committee – Tom Brennan, Chair; Carol Wynne, Co-Chair

Library – Lois Burns, Chair; Mary Ellen Hoffman, Assistant

Lower Lobby Piano – Ken Green, Chair; Bob Taylor, Co-Chair

Movie Selection – Tom Brennan, Chair

Music (Songsters) – Sherrie Irwin, Chair

Plants – Rosemarie Florence, Chair, Warren Johnson, Co-Chair

Resident Enterprise Assistance Chore Technicians (REACT) – Robert Burns, Chair

Theater (Spring) – Jerry Heebner, Chair

Touchtown – Robert Burns, Chair

Township Liaison – Frank Krimm and Barbara Taylor, Co-Chairs

Veterans Affairs – Bob Berger, Chair; Rick Izard, Co-Chair

Woodshop – Steve Sandler, Chair; Robert Burns, Co-Chair

 

ACTS Programs

Activities, Celebrations, Events (A.C.E.) – Terry Alburger (Life Engagement Coordinator), Advisor and Chair Dottie Migliaccio, Kay Ewer, Kay Tarantino, Pat Gavaghan, Pauline Moran, Peggy Kolar, Ruth Gunn

Fall Theater – Terry Alburger (Life Engagement Coordinator), Chair Tom Brennan, Margie O’Malley, Barbara Parsons

Worship – Darryl Lang (Chaplain), Chair Jennie Barratt, Bob Berger, Martha Foote, George Gunn, Bonnie Hurd,  Eleanor and Harry Latham, Gus Merkle –
Worship Committee Information